Portské

port wine glass

 

 Všichni známe portské víno… ale není portské jako portské.

Nabídka na českém trhu je dlouhodobě vykořeněná supermarketovými patoky a na druhé straně nesmyslně drahými portskými v „dárkovém balení“.

My razíme filozofii, že dobré portské není o zbytečně drahé broušené skleněné láhvi či karafě, ale jen a jen o obsahu v láhvi.

Portské víno je široký fenomén a zahrnuje překvapivě i vína velmi suchá a svěží. Takových vín se ale českému trhu prozatím nedostávalo, a proto je najdete právě v naší nabídce.

Základní typy portského vína

Portské základně dělíme na Ruby a Tawny. Všechny ostatní typy portského jsou odvozeny od tohoto základního dělení.

Ruby

Portské víno vzniklé mícháním vín z několika sklizní, několika ročníků a několika producentů / quint. Tento „blend“ zraje minimálně 2 roky v obrovských dřevěných zásobnících (obří dřevěné sudy s kónickým tvarem, postavené nastojato) a poté je lahvováno. Jakmile je nalahvováno, může se pít. Víno si zachovává jasnou červenou barvu a typickou ovocnou vůni. Díky použití obrovských rezervoárů je minimalizována oxidace vína. Díky tomu by víno mělo zůstat nejen sytě červené, ale i svěží v chuti a vůni. Najít ale skutečně kvalitně udělané a svěží ruby není úplně jednoduché, i když celková nabídka je obrovská.

Tawny

Také vzniká mícháním odrůd, ročníků, sklizní a quint. Zrání ale probíhá 2-7 let v malých dřevěných sudech. Malé sudy umožňují vyšší oxidaci, a tak je výsledné víno zbarveno více do hněda a mahagonu, je sušší s typicky ořechovými tóny.

Letité Tawny

Jedná se o nejlepší tawny – typicky 10, 20, 30 nebo 40 let. Uvedená hodnota věku reprezentuje průměrný věk služený z jednotlivých vín v blendu. U 40 letých Tawny tak můžeme být součástí i 100 leté víno, které výslednému vínu dodá styl a komplexitu. Pozor! Pije se vychlazené.

Colheita

Poddruh tawny, kdy je použito víno pouze z jedné sklizně. Minimum pro zrání je 7 let v dřevěném sudu. Typicky zraje ale mnohem déle. Výsledný ročník na lahvi (například 1970) je ročníkem sklizně.

Crusted

Je speciální poddruh Ruby portského. Toto víno stráví typicky 3 roky v dřevěném sudu, většina z jeho zrání ale probíhá až následně v samotné lahvi. Je toho docíleno tím, že spolu s vínem do lahve putují i drobné kousky vinných slupek a semínek, které vytvoří sediment (crust), který zdůrazňuje zrání. Relativně mladé crusted portské tak typicky chutná spíše jako mnohem starší vintage portské. Před pitím potřebuje dekantovat!

Vintage

Je poddruh ruby. Jedná se o nejkvalitnější portské typu ruby, které zraje minimálně 2,5 roku v dřevěném rezervoáru, následně je víno zfiltrováno a nalahvováno. Název vintage je odvozen od ročníku, tedy každá quinta může vyhlásit za „vintage“ pouze výjimečný ročník a z něj pak tvoří toto výjimečné portské. Víno získává svůj charakter až dalším dlouhým zráním v lahvi. Pro představu, za posledních 100 let bylo vyhlášeno jen 14 vintage ročníků.

L.B.V. (Late Bottled Vintage)

Je další poddruh Vintage a tedy Ruby portských vín. Dle názvu jde o „později lahvované vintage“. Tohle víno zraje déle v dřevěném tanku, minimálně 4-6 let a poté je lahvováno. Původně vzniklo jako nechtěný derivát vintage portského, když po Vintage víně nebyla dostatečná poptávka a zůstalo tak déle v sudu. V průběhu času si ale vydobylo svoji vlastní kategorii pro svůj výjimečný charakter. S LBV si užijete podobně jako s archivovaným vintage portským – zde ovšem bez nutnosti dlouhé archivace.

Bílé portské

Víno tvořené stejnou technologií jako klasické červené portské, jen za použití bílých hroznů a s asistencí malého podílu šťávy z červených hroznů. Opět jde o blend z různých vinic a quint. Víno typicky stráví 2-3 roky v dřevěném sudu a následně je lahvováno. Chutě variují od velmi suchých po velmi sladké (Lagrima (v překladu "Slza")). Tohle víno se podává vychlazené jako aperitiv, v Portugalsku často i s ledem a citronovou šťávou.

Naší nabídku portského najdete zde:

port1 port2 port3

Zpět do obchodu

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA

NEJLEPŠÍ VÍNA PORTUGALSKA